A fájdalomcsillapító gyógyszerek hosszabb távon történő alkalmazása során akár súlyos mellékhatásai is jelentkezhetnek, ezért csak rövidebb ideig történő használatuk javasolt. A gyógyszerek szedése helyett gyakran fizioterápiát tanácsolnak a szakorvosok, melynek jóval kevesebb mellékhatása ismert.
A fizioterápia és a fizikoterápia alaki és jelentésbeli hasonlóságuk miatt sok esetben okoznak félreértéseket, keveredéseket. A fizioterápia a gyógyászatban általában a természet adta lehetőségek hasznosítását jelenti, melybe a fizikoterápia is beletartozik. A fizioterápia tehát egy tágabb meghatározás, míg a fizikoterápia ezen belül egy szűkebb fogalom.
A fizioterápia magába foglal minden olyan módszert, energiákra épülő kezelést, amely a nap, a víz, a levegő, valamint a hőmérséklet erejét, illetve a mozgás hatásmechanizmusát alkalmazza. A gyógytorna, gyógymasszázs, gyógyvíz, hidroterápia, balneoterápia mind-mind a fizioterápiás kezelésekhez tartozik. A mozgásszervi problémákra a fizioterápia talán legfontosabb területe a mechanoterápia, ami a gyógytornát, gyógymasszázst és az ultrahang kezeléseket foglalja magába.
A fizikoterápia során az orvosok azonban egy konkrét mesterséges energiát használnak fel a mozgásszervi problémákkal küzdő betegek állapotának javítására. Ilyen kezelés lehet az elektromos stimuláció, az ultrahangos kezelések, lökéshullám terápia, illetve a polarizált fényterápia is. A fizikoterápiás kezelések a fizioterápiás kezelésekbe is beletartoznak!
Ezek a kezelések külsőleg hatnak, növelhetik a műtéti eljárások hatékonyságát, illetve képesek tartóssá tenni annak eredményét.
A megfelelő fizioterápiás kezeléseket mindig ortopéd- vagy reumatológus szakorvos javasolja, a pontos diagnózis felállítása után!
A szakorvosok gyakran komplex fizioterápiás terápiát javasolnak a betegek számára, hiszen az egyes módszereket kombinálva hatékonyabb gyógykezelés érhető el. A mozgásszervi megbetegedések kezelése és gyógyítása során személyre szabottan érik el a legmegfelelőbb eredményt, mindezt úgy, hogy az egyes módszerek egymás hatását erősítik.
A fizioterápiás kezeléseket nem minden esetben lehet alkalmazni. Léteznek olyan típusú fájdalmak (neuralgiák és neuropátiák), melyeknél egyáltalán nem javasolt a fizioterápiás kezelések alkalmazása. Az ilyen esetekben a gyógykezelés nem befolyásolja pozitívan a gyógyulást, sőt, fel is erősítheti a fájdalmat.
A fizioterápiás és fizikoterápiás kezelések többnyire lassan fejtik ki gyógyító hatásukat, s általában önmagukban nem elegendőek. Elsősorban rehabilitácós céllal alkalmazzák őket, vagy a betegség kiújulásának, illetve visszatérésének megakadályozására. Vannak olyan betegségek is, melyek esetében a fizioterápia nem az elsődleges kezelés típus, csak kiegészítő kezelés, mellyel gyorsítani tudják a gyógyulás folyamatát.